BLOG

Asla Birlikte Kullanmamanız Gereken Temizlik Malzemeleri

1. Çamaşır suyu ve alkol

Bu iki kimyasalın kombinasyonu kloroform ve muriatik (hidroklorik) asit üretir. Sinir sistemi, akciğer, böbrek, karaciğer, gözler ve ciltte zarara namacıyla olabilirler.

Ayrıca yüksek oranda kloroform baş dönmesi, mide bulantısı, şuur kayıbı ve hem de ölüme dahi sebep olabilir.

2. Çamaşır suyu ve amonyak

Bu kombinasyon sağlığınız amacıyla aslında tehlikeli. Çamaşır suyu ve amonyak kombinasyonu, solunum sistemine ciddi hasar verebilecek zehirli gazlar üretir. Dahası, yüksek konsantrasyonlarda amonyak ve kloramin (çok zehirli bir gaz) çok tehlikeli bir patlayıcı madde üretir.

3.Çamaşır suyu ve sirke

Çamaşır suyuna zayıf bir asit eklemek, ciddi kimyasal göz yanıkları ve akciğer hasarına namacıyla olabilecek zehirli gazlar üretir.

4. Çamaşır suyu ve başka deterjanlar

Cam temizleyicileri, tuvalet temizleyicileri ve bulaşık makinesi deterjanları gibi kimyasal ev ürünlerinin çamaşır suyuyla kombinasyonu klor gazı ürettiği amacıyla katiyen karıştırılmamalıdır. Çok düşük oranda ya da kısa vakit maruz kalmak dahi ciddi solunum ve göz sorunlarına namacıyla olabilir.

5. Karbonat ve sirke

Sirke asitli iken, kabartma tozu zayıf bir bazdır. Bu yüzden karıştırıldıklarında birbirlerini nötralize ederek su üretir ve çözeltiyi nerdeyse faydasız duruma getirirler. Ancak buradaki en tehlikeli şey, kombinasyonun kapalı bir kapta karıştırılması halinde patlamaya namacıyla olmasıdır.

6. Sirke ve oksijenli su

Bu iki ürünü bir kaba koyduğunuzda, yüksek konsantrasyonlarda cildi, gözlerinizi, boğazınızı, burnunuzu ve ciğerlerinizi tahriş edip zarar verebilecek olan perasetik asit oluştururlar.

7. Farklı markaların deterjanları

İki değişik temizlik maddesinin karışımının daha iyi netice vereceğini katiyen bilemezsiniz. Unutmayın ki her formül benzersizdir ve onları karıştırmak beklenmeyen, tehlikeli bir kimyasal tepkiye namacıyla olabilir.

Önce güvenlik! Bu yüzden aşağıdakileri aklınızdan çıkarmayın:

Ürünleri orijinal etiketleriyle orijinal kaplarında tutmaya devam edin.
Evinizde çamaşır suyu kullanmayın ya da en azından daha az çamaşır suyu ve amonyak kullanmaya çalışın.
Eğer çamaşır suyu ya da amonyak kullanıyorsanız, bol miktarda su ile iyice durduğunuzdan emin olun.
Çamaşır suyunu başka ev temizleme ürünleriyle katiyen karıştırmayın.
Güvenlik standartlarını koruyun ve yapımcının belirttiği talimatları daima izleyin.
Tüm temizlik ürünlerini çocukların erişiminden uzak tutun.

POST A REPLY

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir