BLOG

Düzenli Bir Ortam Sağlamak İçin Adım Adım Ofis Temizliği

Ağustos 08, 2019

Çalışma performansını etkileyen en mühim unsurlardan biri bölgeın düzeni ve temiz olmasıdır.

Ofislerde sıhhatli bir çalışma kısmı sağlayabilmek amacıyla genel hijyenikliğin aksatılmadan yapılması gerekir. Temel hijyen koşullarının sağlandığı bir büroda hem çalışanların iş verimi artar hem de hastalıklara namacıyla olabilen mikroorganizmaların personel arasında yayılması önlenmiş olur.

Fazlalıkların Kaldırılması ve Çöplerin Çıkarılması
Ofis hijyenikliği personelin ilgisini dağıtmamak yönünden çalışma saatlerinin dışında, olasıysa hafta sonu yapılmalıdır. Temizliğe başlamadan evvelce mühim materyallerin kaybolmasını önlemek amacıyla masaların üzerindeki bütün eşyalar toplanmalı, dosya, evrak gibi belgeler arşivlenecekse dolaplara kaldırılmalı ve lüzumsuz malzemeler atılmalıdır. Daha sonra çöpler ve kağıt atık kutuları boşaltılarak alkol ya da çamaşır suyu bazlı bir temizleyiciyle dezenfekte edilmelidir.

Görünür Kirlerin Uzaklaştırılması

İkinci aşamada masaların ve dolapların tozu alınmalıdır. Bunun amacıyla yüzey temizleyicisiyle ıslatılmış bir bez kullanılabilir. Daha sonra leke kalmaması amacıyla bütün yüzeyler kurulanmalıdır. Bilgisayar, fotokopi makinesi, faks makinesi, telefon gibi elektronik cihazlar kuru bir bezle silinmelidir. Bu aletler sadece kapalı konumdayken temizlenmeli, su ve kimyasal temizleyiciler kullanılmamalıdır. Kapılar deterjanlı bezle silinmeli; kapı kolu, portmanto gibi çok sayıda bireyin sıksık ilişki durumunda olduğu bölgeler dezenfekte edilmelidir. Masa ve dolaplardaki çekmeceler boşaltılarak tozdan arındırılmalıdır.

Zemin Temizliği

Mobilya ve elektronik eşyaların tozu alındıktan sonra zemin hijyenikliğine geçilmelidir. Eğer yerler halıyla kaplıysa vakumlu temizleyicilerle; çıplak parke ya da beton zemin varsa fırçayla süpürülmelidir. Zemindeki yabancı maddeler süpürülerek uzaklaştırıldıktan sonra ıslak silim yapılabilir. Bunun amacıyla çamaşır suyu katkılı deterjanlar kullanılmalı, gerekliyse durulama ve kurulama yapılmalıdır. Zeminin basit kuruması ve deterjandan kaynaklanan kimyasal kokunun uzaklaşması amacıyla bölge iyice havalandırılmalıdır.

Pencerelerin Silinmesi

Pencere hijyenikliği yapılırken ilk evvelce perdeler çıkarılıp özelliklerine ideal bir şekilde yıkanmalıdır. Tül ve kumaş perdeler çamaşır makinesinde yıkanabilir, stor perdeler ise sabunlu bezle silinerek temizlenebilir. Daha sonra bütün pencereler cam temizleyicilerle silinmelidir. Leke kalmaması amacıyla kesinlikle kuru bir bezle kurulanmalıdır.

Ortak Kullanım Alanlarının Temizlenmesi
Ofislerde çalışma bölgeları temizlendikten sonra mutfak, tuvalet, bekleme odası, toplantı salonu gibi ortak kullanım alanlarının hijyenikliğine geçilmelidir. Mutfak hijyenikliğinde tek kullanımlık, antibakteriyel temizlik malzemeleri kullanılmalı, temizlik esnasında besin maddeleri açıkta bırakılmamalıdır. Tuvaletler temizlenirken kapılar, duvarlar, klozet ve lavabo altları da dahil olmak üzere bütün yüzeyler çamaşır suyu ya da alkol sahibi olan dezenfektanlarla silinmelidir. Çöpler boşaltılarak çöp kovaları yıkanmalı; kağıt havlu, tuvalet kağıdı, sabun gibi temizlik malzemeleri yenilenmelidir.

Dinlenme ve toplantı odalarındaki televizyon, projeksiyon cihazı gibi elektronik aletler dikkatlice silinmeli; masa ve dolapların tozu alınmalı, sandalyeler düzgünce yerleştirilmelidir.

POST A REPLY

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir