BLOG

Kış Temizliği İçin Yapılması Gerekenler

Evlerin en çok kış mevsiminde temizliğe gereksinim duymasının sebebi, evde en çok vakit geçirilen mevsimin kış mevsimi olmasıdır.

Bu sebeple kışa girmeden evvelce evimizde ayrıntılı bir şekilde kış hijyenikliği yapmamız gereklidir.

Bu yazımızda kış hijyenikliği amacıyla yapılması gerekenleri ve püf noktalarını ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

· Kaloriferlerin bakımı

Kalorifer bakımı kış temizliği amacıyla çok mühimdir. Kalorifer filtrelerini her ay temizleyin ya da yenileyin. Kaloriferdeki tüm delikleri ve regülatörleri süpürün. Kalorifer peteklerinde suyun ısınması ile beraber kireç oluşumu görülür. Peteklerdeki kireci temizleme kimyasalı ile yıkayıp çözebilirsiniz. Yıkama neticesinde sisteminize kireçten koruyucu kimyasal ekleyerek bir daha kireç tutmasını engelleyebilirsiniz.

· Bilgisayarların hijyenikliği

Öncelikle bilgisayarınızı prizden çekin. En pis parçalar olan mouse ve klavyeyi dezenfekte edin. Klavyeyi ters çevirip silkeleyin. Basınçlı hava üfleyen bir alet ile klavyenizin tuşlarına hava tutup temizleyebilirsiniz. Nemli bir bez ile mouse ve klavyenizi silin. Bilgisayar ekranınızı, ekranlar amacıyla imal edilen özel bir solüsyon ile silebilirsiniz. Eğer bilgisayar ile ilgili çok bir bilgiye sahip değilseniz bilgisayar kasasını açmayın. Bunun amacıyla profesyonel birinden yardım alarak hijyenikliği yapabilirsiniz.

· Kiler hijyenikliği

Kiler evin en az uğranılan yeri bulunduğu amacıyla genellikle hijyenikliği mevsimsel yapılır. Büyük bir çöp torbası alarak kilerde kullanmadığınız eşyaları ve şayet kilerde yiyecek saklıyorsanız son kullanma tarihi işlemiş olan yiyecekleri denetim edip atın. Kiler çok kullanılmadığı amacıyla size temiz gözükebilir fakat tekrar de tüm eşyaları çıkarıp mevsimsel de olsa temizlik gerçeklştirmeyi ihmal etmeyin.

· Baca hijyenikliği

Kışın soba ve şömine yakmadan evvelce bacaların kesinlikle hijyenik hale getirilmesi gerekir. Bu işi kendinizin yapması zor ve riskli olabilir. Bu yüzden bu işi yapan uzmanlara başvurmanızda fayda vardır. Baca hijyenikliği, kış mevsimi temizlik amacıyla mühim konulardan biridir.

· Vitrin hijyenikliği

Vitrinlerde uzun bir vakit durak kristal bardaklarınızı karbonatlı su içersinde biraz beklettikten sonra yıkayarak iyi bir şekilde temizleyebilirsiniz.

İnce cam bardaklarınızı yıkarken ansızın sıcak suyun altına sokmamalısınız. Aniden sıcak suyun altına sokulan bardaklar çok büyük bir olasılıkla çatlayabilirler. Bu yüzden, ocağın üstüne soğuk su kaba bardaklarınızı koyup ısınmasını bekleyin. Daha sonra bardaklarınızı temizleyebilirsiniz.

· Elbise dolabı hijyenikliği

Elbise dolabı hijyenikliği amacıyla programınız gereken kural; şayet iki senedir kullanmadığınız ya da hatırlayamadığınız elbiseleriniz varsa verilecekler listesine ekleyebilirsiniz. Dolabınızı nemli bez ile iyice temizledikten sonra kullanacağınız giysilerinizi tekrar dolaba kaldırabilirsiniz.

· Fazlalık eşyalar

Evinizde en çok biriken şeyler kağıtlar, faturalar ve evraklardır. Kullanmadığınız eski defterler, gazeteler ya da kitaplar evinizde kalabalık yaratır. Bu yüzden faturalarınızı en çok altı ay saklayabilirsiniz. Okumadığınız kitaplarınızı kütüphaneye bağışlayın. Kullanmadığınız eski defterlerinizi, kitapçık ve gazeteleri denetim ettikten sonra geri dönüşüme verebilirsiniz.

Evet kışın nasıl ev temizlenir sorusunun cevabını bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde işledik.
Siz de yukarıdaki işlemleri uygulayarak evinizi kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.
YA SİZ NE ŞEKİLDE TEMİZLİK YAPIYORDUNUZ YADA YAPTIRIYORSUNUZ?

POST A REPLY

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir